Опис досвіду
Проблема над якою працюю:
«Упровадження інтерактивних методів навчання на уроках історії та правознавства з метою розвитку творчого потенціалу вчителя та формування ключових компетентностей учнів»
Якщо ви турбуєтесь про інших. не дозволяйте їм залежати від себе, адже насправді ви їм не допомагаєте, а завдаєте шкоди.
Джон Максвелл
Радість відкриття,здивування перед істиною,
здобутою власними силам, дає людині
самоутвердження, переживання гордості,
поваги до самого себе.
( В. О. Сухомлинський)
Нині в Україні відбувається становлення громадянського суспільства, державної правової системи. Демократизація суспільних відносин сприяє активності особи як суб’єкта цих відносин. Це зумовлює необхідність отримання учнями знань про державно-правові явища, які є одним з провідних засобів впорядкування суспільних відносин, і без яких сьогодні не може обійтися жодна людина.
Маю стійке переконання, що кожний справжній вчитель повинен формувати свою власну педагогічну систему, яка допоможе створити найкращі умови для отримання знань учнями, перетворення здобутих знань на переконання і застосування їх у життєвих ситуаціях. Завдання моє як вчителя - обрати педагогічні стратегії, що забезпечать здатність учня ефективно діяти за межами навчальних ситуацій, продуктивно розв’язувати в повсякденному житті реальні проблеми.
Моя мета: виховати зацікавленого, правосвідомого, активного громадянина України, навчити учнів аналізувати і з правової точки зору оцінювати суспільно-політичні події, формувати навички правомірної поведінки, позитивні мотиви активної участі в суспільному житті. Найбільш дієвим засобом досягнення цієї мети я вважаю створення умов для формування самоосвітньої компетентності учнів.
Проблемна тема «Упровадження інноваційних методів навчання на уроках правознавства з метою розвитку творчого потенціалу вчителя та формування ключових компетентностей учнів» є актуальною в сучасній українській школі. Вона полягає в тому, що у сучасному вимогливому та швидкозмінному соціально – економічному середовищі рівень освіти значною мірою залежить від
результативності запровадження інноваційних технологій, що ґрунтуються на нових методологічних засадах, сучасних дидактичних принципах та психолого – педагогічних теоріях, які розвивають діяльнісний підхід до навчання і дають суспільству людей, які здатні приймати нестандартні рішення, вміють об’єктивно і творчо мислити.
Мета досвіду
за допомогою впровадження інноваційних методів сформувати і пробудити національну, історичну свідомість дитини, виховувати людину, яка вміє самостійно мислити, людину, яка зможе зробити свій внесок у розвиток суспільства і держави та буде озброєна необхідними для цього знаннями, вміннями.
Об’єкт вивчення
Організація інноваційних методів навчання правознавства , яке передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.
Предмет досвіду
Використання інноваційних форм та методів навчання з метою активізації пізнавальної діяльності учнів, становлення тісних робочих стосунків між вчителем і учнями.
Кожна дитина від природи наділена конкретними здібностями. Щоб ці здібності розкрилися протягом життя і дитина мала змогу їх реалізувати на користь собі і суспільству, необхідно допомогти їй відшукати в собі найкраще і створити умови для самовдосконалення. Випускники середньої школи повинні бути підготовленими до нових суспільних відносин, до зустрічі з труднощами в умовах конкурентної діяльності, соціально захищеними, морально стійкими. Дуже важливо, щоб вони були здатні до безупинного саморозвитку. Розширення кругозору, пошук нових знань, розвиток умінь самостійного здобуття інформації стали нагальною потребою сучасності.
Теоретичним обґрунтуванням проблеми самоосвіти в нашому суспільстві є ряд державних і регіональних програм, а також праці сучасних науковців. Про здатність до постійного оновлення знань, тобто « здатність до навчання упродовж всього життя» зазначається в Концепції 12-річної середньої загальноосвітньої школи. На формування в підростаючого покоління сучасного світогляду, розвиток творчих здібностей і навичок самостійного наукового пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості звертається увага і в Національній доктрині розвитку освіти та державній програмі „Вчитель”. Крім того, регіональна програма про компетентнісний підхід в навчанні висуває одним з завдань формування освітньої компетентності у учнів, в тому числі і самоосвітньої.
Сутність досвіду полягає в тому, що готовність до самоосвіти – це оволодіння особистістю всіма компонентами самоосвітньої діяльності. Основним шляхом, що допомагає в оволодінні всім комплексом самоосвітньої діяльності, є в першу чергу відповідна організація навчальної роботи школярів:
1.Вчитель на кожному уроці чи при підготовці виховного заходу повинен визначити соціально значимі мотиви, пов’язані з реалізацією ідеалів та життєвих планів учнів. А згодом привчати учнів самостійно відшукувати такі мотиви.
2.Поступово формувати навички самостійного оволодіння знаннями й пізнавальними вміннями :
а) Вміння працювати з навчальною та додатковою юридичною літературою; вміння збирати і аналізувати інформацію з різних джерел права, користуватися правовими актами.
б) Застосовувати пам’ятки та алгоритми вирішення задач.
в) Виконувати найпростіші операції мислення (порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, утворення понять, абстрагування, класифікацію)
3. Навчити учнів творчо мислити через оволодіння спеціальними прийомами (знаходити протиріччя,комбінувати, шукати аналогії та асоціації)
4. Формувати вміння самоконтролю та відслідковування динаміки творчого потенціалу.
Самоосвіта не може бути самоціллю, вона є засобом для вирішення будь-якої проблеми, яка постає або постане впродовж життя перед особистістю. Тому, на мій погляд, цілком логічним є використання технології проблемного навчання на уроках правознавства. Вона полягає в тому, що розгляд кожної теми починається з постановки конкретної проблеми. Важливим є те, що запропоноване інтелектуальне завдання повинно бути конкретним, можливим до виконання даною віковою групою учнів і життєво зорієнтованим. Таким чином діти кожного уроку звикають не тільки до ситуації проблемності правознавства, а і до думки, що вивчення цього предмета є справді життєво необхідним. На переконання вчителя процес навчання в школі повинен бути направлений на досягнення хоч невеликої, але перемоги. В цьому розумінні є доречним використання елементів педагогіки співробітництва та методу проекту.
Щоб залучити кожного учня до співпраці, на деяких уроках можна використовувати інтерактивні методи навчання, які забезпечують взаємодію учнів між собою, тим самим діти вчаться спілкуватися з іншими. Учитель тільки організатор і координатор інтерактивної взаємодії. Ці методи дають найбільший простір для самореалізації учня у навчанні ,а саме ,робота в групах, робота в парах, мозковий штурм, коло ідей, займи позицію, мікрофон та інші. Крім того уроки проводяться в різних формах таких, як лабораторне заняття, урок – екскурсія, урок – прес – конференція, урок – брейн ринг.
Ще одним важливим моментом організації самоосвітньої діяльності учнів є те, що поступово необхідно розширювати поле самореалізації учнів. На практиці це виглядає приблизно так: індивідуальна робота „учень -учитель”→ групова робота „учитель - учень - однокласник”→ позакласна робота „учень –
однолітки”→ позашкільна робота „учень – однодумці”. Така робота простежується не лише на уроках з правових дисциплін ( «Правознавство»- 9-10 класи.) а також в роботі гуртка «Юний правознавець». Здобуті навички допомагають учням стати активними учасникам виховного процесу під час проведення годин спілкування, правових брей-рингів та ток-шоу, правознавчих КВК. У тісній співпраці класних керівників, адміністрації та вчителя правознавства проводяться бесіди, лекції з опорою не тільки на теоретичні положення норм права, але і з підкріпленням їх конкретними прикладами. Обов’язковими є проведення в кожному навчальному році місячника правових знань, щомісячно - Дня правових Знань, які спрямовані на формування правової культури, профілактики правопорушень серед учнівської молоді. Корисними є зустрічі учнів школи та їх батьків з працівниками правоохоронних органів, психологами, лікарями. Правове виховання здійснюється через вплив на сім’ю шляхом індивідуальної роботи з батьками, через роботу Ради профілактики правопорушень та правового батьківського лекторію.
Працюючи над проблемою, я очікую , що у учнів поступово будуть розвиватися такі здібності і навички як пізнавальні можливості і навички; володіння великим об’ємом інформації; збільшення словникового запасу учня; вміння використовувати раніше вивчений матеріал; встановлювати причино-наслідкові зв’язки; вміти робити обґрунтовані висновки, інтегрувати і систематизувати інформацію; не боятися вирішувати складні проблеми; використовувати альтернативні шляхи пошуку інформації; вміти оцінювати як процес, так і результат, передбачати наслідки; досягти формування у учнів високого рівня правосвідомості та правової культури виховати активного громадянина України.
Реалізацію цих завдань здійснюю
під час проведення уроків та в позакласній діяльності
урок з правознавства 9 клас
Тема. Права і свободи людини
Мета:
дати уявлення про поняття «права і свободи людини», охарактеризувати види прав і свобод людини, міжнародні документи з прав людини і прав дитини;
розвивати вміння тлумачити поняття «права і свободи людини», описувати види прав і свобод людини і наводити приклади; аналізувати зміст окремих статей Загальної декларації прав людини, Конвенції ООН про права дитини;
виховувати в них повагу до прав та основних обов'язків людини і громадянина.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій.
Обладнання: мультимедійне обладнання, електронна презентація, тексти правових документів, метелик, бджілка, пам’ятки для учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Вправа «Позитив»
- Всі знають, що настрій, із яким починають будь-яку роботу, програмує майбутній результат. Тому дарую вам цього метелика і бджілку. Нехай вони стануть вашими талісманами. Бажаю, щоб отримані знання на сьогоднішньому уроці засвоїлися так легко, як літає метелик. А щоб цього досягти, пропоную всім плідно працювати, як бджілка-трудівниця.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель
Людина є частиною природи і водночас є складовою суспільства. В зв’язку з цим вона підкорюється законам природи, а також соціальним нормам: звичаям, традиціям, моральним, правовим нормам тощо. Природні можливості людини значні, проте не безмежні. Крім того і соціальні норми обмежують поведінку людей в суспільстві: не кожне «хочу» відтворюється в понятті «можу». А що можна? Чи є щось таке, що повністю належить людині, таке, що ніхто не може і не наважиться відібрати у неї?
Я маю право
Я маю право жити на землі,
Творити, дихати, учитись.
Примножувать багатства всі її,
Своєю Україною гордитись.
Я маю право Україну восхвалять,
Боротися за неї, і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити,
І щовесни журавликів із вірою зустріти.
Я маю право на веселку й на весну,
На щедру осінь і на тепле літо,
На зиму, так безмежно чарівну,
І на лани із стиглим житом.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває.
На соловейка спів в гаях,
І на любов батьків, безмежну і безкраю.
Запитання
- Яке основне слово у цьому вірші? (право)
- Що ніхто не може і не наважиться забрати у людини.?(її права та свободи)
З огляду на ваші висловлювання можна стверджувати, що людина має права. А хто може чітко вказати види прав і свобод людини та міжнародні документи у цій сфері? Для того щоб ми всі могли надати чітку відповідь на дане запитання, нам необхідно проаналізувати Загальну декларацію прав людини, Конвенцію ООН про права дитини, що ми й зробимо на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і плану уроку
План
1. Що таке права і свободи людини.
2. Загальна декларація прав людини.
3. Види прав і свобод людини.
4. Конвенція ООН про права людини.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке права і свободи людини.
«Мозковий штурм»
- Про права людини сьогодні говорять усі. Словосполучення «права людини» використовується сучасними політиками, журналістами, юристами настільки часто, що стало звичним для нашої свідомості. Та і кожен із вас часто у повсякденному житті використовував слова «я маю право», «це моє право», «права людини».
- Працюючи в парах, з'ясуйте, що означає поняття «права людини».
2) Пояснення учителя.
Можливості людини мати певні матеріальні, соціальні, культурні й духовні блага називаються правами людини.
- Людина є біологічною істотою, тому їй потрібна їжа, одяг, житло. Як члену суспільства людині необхідно мати змогу вчитися, працювати, бути вільною і рівноправною з усіма іншими людьми. Оскільки вона живе на території певної держави, їй має бути забезпечена можливість брати участь у житті держави, вона може вимагати від держави захисту від посягань на її права та інтереси.
В юридичній літературі поряд із поняттям «права людини» зустрічається й поняття «свободи людини», як-то свобода слова, свобода думки, свобода віросповідання. Їх слід розрізняти, адже право людини є можливістю, реалізацію якої держава гарантує, а свобода — простором, у який держава не може втручатися. Тому зазвичай кажуть «права та свободи людини».
Права і свободи людини - це можливості людини, необхідні їй для існування і розвитку.
Права та свободи людині має гарантувати і забезпечити держава. Тому, хоча сім'я, любов, дружба, стосунки із сусідами теж пов'язані з певними правами і відповідальністю, поняття прав людини щодо них не застосовується. Права людини стосуються лише відносин людини і держави, яка закріплює їх у законах та інших правових актах і захищає.
Оскільки права людини стосуються самого факту людського існування, їх не можна відняти чи втратити. Більшість прав людини є невід’ємними. Вони не можуть кимось відбиратися або скасовуватися, на них не може спокуситися держава. Ані найнижчий соціальний статус людини, ані фізичні вади або інтелектуальна обмеженість, ані будь-які інші особисті риси не можуть позбавити людину її прав і свобод. Неможливо і самій людині позбавити себе своїх прав, як не можливо перестати бути людиною. Права людини не можна продати чи купити, подарувати чи обміняти.
2. Загальна декларація прав людини.
Гра «Уявна країна»
Учні діляться на дві команди.
В ч и т е л ь. Уявіть, що ви відкрили нову країну, де ще ніхто не жив і в якій немає ні
прав, ні законів. Ви будете першими поселенцями. Вам нічого не відомо про те, який соціальний статус ви матимете в цій країні.
• Кожний учасник гри повинен знати не менше двох прав людини в цій країні
(назву країни треба вигадати).
• Обговорити в команді і вибрати 10 найважливіших, на вашу думку, прав людини.
• Усі ці пропозиції можна записати на великому аркуші паперу і представити всьому класу. На підставі запропонованих списків формується «Загальний список прав і свобод людини».
Розповідь вчителя
Усвідомлення необхідності прийняття загальновизнаних прав і свобод людини прийшло лише після світових війн ХХ ст., під час яких було знищено десятки мільйонів людей, тисячі зазнали страждань, приниження тощо. В суспільстві, що стало свідком цих подій, зростала впевненість у тому, що повинен діяти міжнародний захист прав людини. Для забезпечення міжнародного миру та прогресу, співробітництва між народами в 1945 р. була створена Організація Об’єднаних Націй. В Статуті ООН зазначається, що одним із першочергових завдань цієї організації є «заохочення та розвиток поваги до прав людини і основних свобод для усіх, без відмінностей раси, статі, мови і релігії».
Спеціальна комісія ООН з прав людини займалася підготовкою міжнародних документів з прав людини.
Нині у світі існує багато таких законів, угод. До найголовніших міжнародних документів з прав людини належать:
- Загальна декларація прав людини,
- Міжнародний пакт про громадянські і політичні права,
- Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права,
- Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод.
Самостійна робота в зошиті
- Запишіть у зошити назви документів, про які довідалися, поставте дату їх прийняття.
Словникова робота
Ø Декларація – офіційний документ, в якому проголошено певні принципи та положення.
Ø Конвенція – договір між державами укладається в якійсь спеціальній галузі з цілого ряду питань
Ø Пакт — двостороння або багатостороння угода між державами, що укладають з якої-небудь однієї важливої політичної проблеми.
Як бачимо, сучасне людство має ряд міжнародних документів, у яких закріплені загальноприйняті права і свободи людини. Одним з найбільш історично значущих документів в галузі прав людини є Загальна декларація прав людини.
Захист презентації учнями «Загальна декларація прав людини»
Багато держав затвердили в своїх конституціях основні права людини.
- Чи закріплені основні права людини В нашій Конституції?
- Що таке конституція?
- Коли прийнята Конституція України?
Робота в групах
Знайдіть статті ІІ Розділу Конституції України, які відповідають статтям Загальної декларації прав людини.
І група –ІІ Розділ Конституції України
ІІ група - статті Загальної декларації прав людини.
№
|
Права |
Загальна декларація прав людини (стаття)
|
Конституція України (стаття) |
1 |
Усі люди є вільні й рівні у своїй гідності та правах
|
Ст..1 |
Ст..21 |
2 |
Право на життя, свободу і на особисту недоторканність. |
Ст.. 3 |
Ст..27,29 |
3 |
Право на недоторканість житла |
Ст.12 |
Ст..30 |
4 |
право на вільне пересування |
Ст..13 |
Ст..33 |
5 |
право на громадянство |
Ст..15 |
Ст.25 |
6 |
Право на сім’ю |
Ст..16 |
Ст..51 |
7 |
Право на працю |
Ст.23 |
Ст..43 |
8 |
Право на відпочинок |
Ст.24 |
Ст..45 |
9 |
Право на освіту |
Ст..26 |
Ст.53 |
10 |
Право брати участь в управлінні державними справами |
Ст.21 |
Ст..38 |
В Конституції України, прийнятій 1996 р., закріплені основні права та свободи людини.
3. Види прав і свобод людини.
Права людини можна класифікувати відповідно до сфери можливостей людини.
Побудова «Правової квітки. Види прав і свобод людини»
Види прав і свобод людини |
Гра «Світлофор»
(один гравець від команди визначити до якого виду прав відносяться права такого кольору підняти карточку)
Особисті |
Політичні |
Економічні |
Соціальні |
Культурні |
-2) право на життя. 10) свобода |
- свобода думки і слова; -свобода зборів, --мітингів, -походів і демонстрацій; -право на звернення до органів державної влади і місцевого самоврядування; -право на об'єднання; -право на участь в управлінні державними справами;
|
· . право на власність · право на підприємницьку діяльність · право на працю, · право на страйк · право на житло
|
-Відпочинок,- - соціальний захист, -достатній життєвий рівень, -охорону здоров’я, --медичну допомогу. |
1. -право на освіту 2. -право на технічну, художню та наукову творчість 3. -право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності – 4. -право на використання здобутків культури та мистецтва
|
Коли ми говоримо, що права людини притаманні кожному, розуміємо під цим, що кожен із нас має поважати права іншої людини.
4. Конвенція ООН про права людини.
Вчитель
Хто я на древі нашого життя?
Я — той листок, що перейде в коріння.
Будуть світити нові покоління
У них озветься і моє життя!
Сьогодні діти становлять значну частину населення світу.
Щоб новонароджена дитина стала людиною, – її слід оточити любов’ю, піклуванням. Українські прислів’я яскраво це демонструють:
v «Де діти – там і радість».
v «Добрі діти – батькам вінець, а лихі – кінець».
v «Хороші діти – це честь батька і матері».
Метод «Уявний мікрофон»
1. Чи існують у дитини права?
2. Для чого дітям потрібні права?
3. У чому відмінність прав дитини від прав дорослої людини?
Права дитини — це певні специфічні можливості, які необхідні дітям для існування й досягнення зрілості.
Подивіться уважно, скільки правових документів було прийнято, щоб виробити та вдосконалити права дитини.
1924 рік – перша Декларація прав дитини.
1959 – Декларація прав дитини.
1989 – Конвенція ООН про права дитини.
10 листопада 1989 р. ООН ухвалила Конвенцію про права дитини, що відобразила прагнення людей планети у захисті дітей.
Захист презентації учнями «Конвенція про права дитини»
Гра «Слаба ланка» Ознайомлення з правами дітей згідно з Конвенцією Організації Об’єднаних Націй з(за допомогою віршів, прослухавши вірш ви повинні сказати про яке право дитини йде мова)
― Вчити ми дітей повинні,
Бо знання усім потрібні.
Знають це всі люди в світі,
Знають це маленькі діти.
Кожна дитина має право на освіту.
― Щоб не хворіти,
Відмінно навчатися,
Право мають діти
Добре харчуватися.
Всі діти мають право на належне і здорове харчування.
― Коли в дитини щось болить –
Терпіти біль негоже,
До лікаря їй слід сходить –
І він їй допоможе.
Всі діти мають право на медичне обслуговування.
― Дитина має право вирости красивою,
Розумною, здоровою, щасливою.
Для цього, хочу вам сказати,
Вона повинна відпочивати.
Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
― В Конвенції ми можемо прочитати,
Що діти мають право працювати,
Якщо для цього вік у них доречний
І у батьків немає заперечень.
Жодна дитина не повинна бути вимушеною до праці.
― Дитина кожна – це мала істота.
Її права не можна зневажати,
А навпаки підтримувати, дбати
І від усього злого захищати.
Діти мають право на захист від незаконного вживання наркотиків
― Десь у світі свищуть кулі
І до школи не дійти…
Ми повинні вберегти
Всіх дітей від бід війни.
Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.
― Дитина – маленьке створіння,
Йому слід любов дарувати,
А від цієї любові
Воно не повинно страждати.
Жодна дитина не повинна бути об’єктом сексуальних домагань.
― Держава наша обіцяє
Книжок побільше випускати,
Щоб інформацію потрібну
Змогла дитина з них узяти.
Діти мають право на інформацію.
― Дитина кожна має право
Свою власну думку мати,
А держава обіцяє
Її завжди поважати.
Діти можуть виражати свої власні думки.
― Дитина культурним життям має жити,
Свободою й честю своєю дорожити.
Віру свою зберігати,
Право таке їй повинна держава надати.
Діти мають право на свободу совісті, думки, релігії.
― Хай різні в дітей і шкіра, і мова,
Посмішка інша і різні думки,
Право у них є усіх однакове –
Бути потрібними – не навпаки.
Всі діти рівні в правах.
― Якщо дитина скоїла помилку
І через це потрапила за грати,
Увагу слід надати їй велику,
А не одразу за гріхи карати.
Особлива турбота дітям, що перебувають у конфлікті з законом.
― Не важливо, де живе дитина,
Де її оселя чи країна,
Про її права держава має дбати
І від негараздів захищати.
Особлива турбота дітям - біженцям
― На жаль, є багато у нашій країні
Дітей-інвалідів, яким треба дати
Найкращу турботу і посмішки щирі,
Як інших дітей треба їх поважати.
Особлива турбота дітям – інвалідам.
― Дитина кожна має право,
Щоб і неї тато був і мама.
Про тих, у кого їх немає, Держава наша дбати має.
Особлива турбота дітям без сімей.
Зараз проблема дитинства - одна з найважливіших проблем нашої країни. І не треба легковажно ставитися до ситуації, що склалася, бо діти - майбутнє держави, і це треба сприймати дуже серйозно.
На сьогодні в Україні три чверті дітей - діти з хронічними хворобами. З’явився новий тип дітей – «діти вулиці», особливо у великих містах. Це особи, що залишили рідні домівки і живуть та харчуються, як заманеться. Основна маса з них має освіту 3-4 класи. Більшість з них - малолітні злочинці, наркомани,- торгівці наркотиками. З цього випливає висновок, що дитинство в Україні потребує більш посиленої охорони і піклування з боку держави.
Захист прав і свобод людини
Ø Суд - Стаття 55,
Ø Уповноважений ВРУ - Стаття 101,
Ø Прокуратура - Стаття121
Ø Європейський суд з прав людини у Страсбурзі, Франція
(Роздати пам’ятки “Куди можна звернутися, коли порушено права дитини»).
Коли порушено твої права, попроси допомоги у:
* дорослих осіб, яким довіряєш;
* директора, вчителів у школі;
* психологічної служби за телефоном довіри;
* служби у справах неповнолітніх;
* опікунської ради села (району);
* міліції за телефоном 102;
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Розв’язання правових ситуацій
- Визначте, які права порушено у зазначеній ситуації.
Група І
1. Водій автомобіля збив пішохода. Від отриманих травм останній помер у лікарні.
2. Із оголошення: «До російської школи приймаються діти, батьки яких є мусульманами»
3. Перебуваючи на відпочинку в Севастополі (Крим), громадянин Н. захворів на ангіну. З цією проблемою він звернувся до місцевої лікарні, але отримав відмову у наданні медичної допомоги, так як прописаний у іншому місті.
4. Групі громадян України Міністерство юстиції відмовило у реєстрації політичної партії. Всі необхідні матеріали та документи було надано.
Група ІІ
1. Подружжя Узварових - пенсіонери за віком. Чоловік із жінкою отримують пенсії відповідно 630 і 650 грн. Незважаючи на те, що вони мають пільги при сплаті комунальних послуг, їхніх пенсій їм ледве вистачає, щоб прогодуватися. Вони вже кілька років не купували собі нового одягу та взуття.
2. 33-річна Олена Д., яка сама виховує двох дітей шкільного віку, прочитавши оголошення про вакантну посаду менеджера на приватній фірмі «Агат», звернулася до директора із заявою про прийняття на роботу. Але той їй відмовив, пояснивши це тим, що через дітей вона не зможе належно виконувати свої професійні обов’язки.
3. Під час перерви учень висловив свою думку про твір В. Шекспіра «Гамлет» в присутності учителя: «Я не розумію, як можна захоплюватися божевільним Гамлетом, який приніс горе коханій Офелії та іншим героям.» Учитель поставив учневі 1 бал за тему із зарубіжної літератури. Яке право було порушено?
4.Оксана допомагає мамі розносити пошту. Вона цікавиться життям своїх друзів, а тому перечитує листівки, які їм надходять.
Вправа «Віночок».
- Сьогодні на уроці ми опрацювали багато нового матеріалу. Пропоную вам створити «віночок» набутих знань (кожен учень відтворює одним реченням матеріал, який найбільше запам’ятався і кладе праву руку на плече сусіда).
Приймаючи руки, ми не розриваємо віночок, а приєднуємо свої знання до раніше набутих. Вони стануть вам у пригоді на наступних уроках.
V. Підсумок уроку
Дитя моє, права дитини
ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
напевне знати в наші дні:
коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять
Порадь і друзям почитай.
Хай прочитають тато й мама
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
поганим вчинком не зганьби
ти роду власного ніколи.
Люби свою сім’ю і школу,
Свою країну ти люби!
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника. Написати твір «Чим дитина відрізняється від дорослої людини у своїх правах?».