виховні заходи

У нашій пам’яті вони назавжди залишились

Мета: вшанувати пам'ять героїв Небесної сотні, прищеплювати любов до Батьківщини, виховати патріотичну свідомість,  розвивати бажання стати гідними громадянами України.

Оформленя: Стіна пам’яті Небесної сотні (Прапор України, надписи  «Герої не вмирають», «Сам не знаю, де погину…», список прізвищ героїв  з фото), на підлозі надпис із маленьких свічок «Героям слава», стіл, на столі вишитий рушник, ікона Божої матері, свічка, квіти з чорною стрічкою.

 

(Звучить «Молитва за Україну», діти запалюють свічки для надпису «Героям Слава»)

 

Учень 1                           "Боротьба не за щастя  вже навіть іде —за життя!

                                           Бо його забирають.

                                          Нас Надія веде, нас ідея веде

 За свободу для рідного краю.

 

Учень 2                         Українцю, поглянь, там побили жінок!

          Глянь, вже люди ховаються в храмі!

         Де таке ще траплялось, коли це було

   Аж в такому нестерпному стані?..

 

Учень 3                          Так чинили лиш варвари, злісні хани,

          Лиш від них люди в церкві ховались.

          А сьогодні це власні привладні пани

         Вже над нами так само знущались!"

Ведучий 1 Виховний захід , приурочену пам’яті Небесної сотні оголошую відкритою.

(Гімн України)

Ведучий 2

Шановні вчителі, учні, запрошені! Сьогодні ми зібралися тут, щоб в скорботі схилити низько голови перед пам’яттю людей різного віку, яких було вбито у мирний, цивілізований час ХХІ століття.

Ведучий 1 І саме тут, сьогодні, скажемо «Люди, бережіть серця свої, щоб не стали каменем! Розбудуйте в душах Божий храм, щоб не повторити великий гріх!»

Чи знає мама, чи знає тато, 
Що син нівечить і б'є людей, 
Що він криваву несе зарплату, - 
Вона на гірких сльозах дітей. 

У листопаді під самий ранок, 
Коли і місяць на небі спав, 
Напав на діток чийсь син чи тато 
І, наче, нелюд їх побивав. 

А вдома мати, а вдома мати 
Чекає сина, бо він - герой. 
Від зла він має всіх захищати, 
Не знає мати, що син лл'є кров. 

 

Ведучий 2 Ми з вами вшановуємо пам'ять героїв різних історичних подій: Голодомор 1932-33рр, Битва під Крутами, Бабин Яр. Тепер ми стали сучасниками ще однієї масової трагедії нашої країни.

 

Учень 4

 Моя хата не скраю
Тому і вмираю  я за Україну,
ЇЇ честь та славу.
Пробач мені, мамо, що тебе покидаю,
Бо мушу йти на війну
Проти осатанілої зграї.

 Хто зна, чи вдасться мені тебе ще побачить
Та я сподіваюсь,
Що одного ранку прокинешся
Та й мене пробачиш.

Учень 5                          
Пробачиш та й заплачеш,
Сліз не жаліючи, обмиєш ти ними усю Україну,
Україну нову, сильну,
В якій брат за брата 
Йшов під кулі навпростець,
Не боячись ката.
Ти подивишся навколо- 
Все не так, як було.
Хоч мене й немає поруч
Знай, що я, сумую…

 

Ведучий 1 Кожен із цієї Небесної сотні, як і ми з вами мали свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи. Але поклик їхньої душі саме в цей час призвав їх до боротьби за вільну, демократичну, чесну Україну. Ось вони перед вами, Герої Небесної сотні.

Серед них і наші земляки Георгій Арутюнян ,Валерій Опанасюк, Олександр Храпаченко

 

 

 

 

Учень 6                          

Під прапором стояли – під прапором й спочили.
Прийми, о Господи, своїх синів!
За України волю їх убили
В шалений жар тривожних днів.
В той час, як небо димом затягнулось,
Як змерзлі руки прагнули вогню,
Упились кров’ю кат і його свита,
Споївши нею й всю свою сім’ю.
 

Учень 7                          
Та ми усі від Бога люди.
Живем надіючись, не боючись.
Чи ми запам’ятаєм, чи забудем,
Як наш народ топтали, сміючись?
 

Учень 8                          

Мамо, я живий, лиш закриті очі....
І серце не б`ється, не вирує кров...
Ти тільки не плач, знай - всі дні і ночі
Я буду поруч - в грудях, де живе любов!
 

Учень 9                         
Ти пробач мене, мамо, за гіркії сльози,
За ту біль, і той жаль, що я наробив.
Я ж хотів лише миру, добра і свободи...
А мене за це ворог безжалісно вбив.
 

Учень 10                          
Не жалій, моя нене, що я не вернуся,
Не кляни ворогів! Нехай судить їх Бог!
Я для тебе сьогодні з небес посміхнуся,
Ти лишень свої очі здійми до зірок!
 

 

Ведучий 2 Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям спогади про тих, хто залишив життя земне у 2013-2014 рр. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі. Люди висвітлюють свої почуття через картини, пісні, вірші.

 

Учениця                                           

                                                  

Вони боролися за нас,

Не тільки ветерани,

Щоб був в країні нашій лад

Стояли на майдані.

Їх всіх і били й катували,

Й погрозами лякали.

Та цього владі було мало-

Найкращих повбивали.

Їх пам’ятники квітами покриті,

Про них всі завжди будуть пам’ятати.

Вони для нас добро зробили,

За що їм довелося помирати.

Ці люди всі були найсміливіші -

Вони стояли за своє аж до кінця.

Їх родичі були найщасливіші,

Поки до них не прислано було гінця

З жахливою новиною страшною.

Тож пам’ятаймо цих людей ми,

Бо за нас з тобою

Вони безстрашно полягли грудьми.

Ведучий 2  Вгорі прекрасні зорі, що палають...
Будь-ласка, наші душі вбережи!
Хай кожну ніч нам Янголи співають,
Ти ж своє милосердя покажи.

 

Ведучий 1 Слово надається отцю Іоану.

 

Ведучий 2 Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам'ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схилимо голови. Вони згасли як зорі.

 

Ведучий 1 Нехай кожен з нас торкнеться пам’яттю цього священного вогню-частинки вічного. А світло цієї свічки хай буде даниною тим, хто навічно пішов   від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!

(Під мелодію гімну Небесної сотні «Пливе кача» ведучий запалює Свічку)

Учень 11

 У нашій пам'яті Ви назавжди лишились,
Історія одна, і Ви - її частина.
Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,
І молимось: за Вами - ненька Україна! 
Вже не повернеться додому той хлопчина,
Що його вчора тільки мати відпустила,
Поцілувала, тихо мовивши: "Іди, дитино,
За щастя України, бо вона - єдина".
Казала мати берегти себе. Але даремно,
Бо хлопець був готовий йти безстрашно,
Аби лише країна, котру так кохав страшенно,
Не стала на коліна, а боролася відважно.
Учень 12                          
Хлопчина вірив, що колись, одного ранку,
Відкривши очі, він відчує повну волю.
Але та куля, в день зимовий, на світанку,
Перехопила подих та змінила долю.
Хлопчина вірив, що колись, одного дня,
Розкаже син йому, як любить Батьківщину.
Хіба він знав, що борючись за це щодня, 
Все доведеться відпустити в мить єдину.
Так. Той хлопчина, він не знав тоді,
Що нелюд пострілом прицільним забере життя.
І браття хлопця, українці, у біді,
Заплачуть, відпустивши тіло в небуття.
Учень 13                          
Але ж душа, душа Героя вічно лине!
До тебе наші сльози, молитви, зізнання!
Повір, хлопчино, наша пам'ять не загине,
Як і омріяні тобою  воля та кохання.
Небесна сотня. Прапор. Чорна стрічка.
І сльози, бо ти, хлопче, словом вже не з нами.
Але в думках  ти поруч, і не згасне свічка,
І линуть буде "Слава Україні!"  над ланами.
Ведучий 2 Пробач мені, мамо, що одягнув тебе у чорную хустину.

                   Ти віддала мене взамін за нашу рідну, вільну, чесну Україну.

Ведучий 1 Героям Майдану, впавшим мертвими за світле майбутнє України, присвячується хвилина мовчання.

(Хвилина мовчання)

Ведучий 2 виховна година , приурочену пам’яті небесній сотні оголошую закритою.

(Гімн України)

Ведучий 1 А ми вам бажаємо всім світлих днів і нехай вам щастить. Дякуємо за увагу!

                                                      (презентація про небесну сотню)
 

 

 

 «ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ»

Мета: поглибити знання учнів про історичне минуле нашої держави; формувати національну свідомість школярів, виховувати патріотів рідної держави; розвивати пізнавальні інтереси.

Обладнання: фонограми пісень, присвячені Україні, запис Гімну України, плакати із символікою держави України (герб, гімн, прапор, Конституція).

Хід заходу

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Інсценування Легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею

Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну i порядок, росіяни — владність, поляки — здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики... Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону i раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.

Хто ти? Чого плачеш? — запитав Господь.

Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.

— Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.

Узяла дівчина — Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому i з ясним обличчям i вірою понесла пісню в народ.

Звучить пісня

              

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1Декламування вірша

Одна Батьківщина, і двох не буває, 
Місця, де родилися, завжди святі. 
Хто рідну оселю свою забуває, 
Той долі не знайде в житті.

Чи можна забути ту пісню,що мати

Співала малому, коли засинав?

Чи можна забути ту стежку до хати,

 що босим колись протоптав?
У рідному краї і серце співає, 
Лелеки здалека нам весни несуть. 
У рідному краї і небо безкрає, 

І ріки-потоки, мов струни, течуть.
     Тут мамина пісня лунає і нині, 
    Її підхопили поля і гаї. 
    Її вечорами по всій Україні 
    Співають в садах солов'ї.
І я припадаю до неї устами, 
І серцем вбираю, мов спраглий води. 
Без рідної мови, без пісні, 
Без мами збідніє, збідніє земля назавжди.
М. Бакая

 

2. Клас ділиться на дві групи

завдання 

1) Дібрати якнайбільше образів, що розкривають поняття «Україна – моя Батьківщина»

2) Створити колаж «Україна - Моя Батьківщина»)

3) Для учнів класу  – вікторина


1. Назвіть один із найдавніших знаків, який є гербом України.
(Тризуб)

2. Що означає цей символ ?

(Нині існує понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба. Дехто вбачає в тризубі відтворення форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображення корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші дослідники вважають, що тризуб нагадує обриси птаха. Значна частина фахівців припускає, що цей символ — емблема, пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності — якорем, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо.
Інші дослідники пов'язують зображення тризуба з орнаментом, тобто візерунком, побудованим на ритмічному чергуванні та поєднанні геометричних елементів.
Є думка, що тризуб Володимира — це символ ідеї державної влади. За іншими версіями — символ влади над трьома світами — небесним, земним і підземним,
   2. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору?
                                                                           (28 січня 1992 p., жовто-блакитний)
   3. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці.
               (Гімн)

4.  Як називається Гімн України?
("Ще не вмерла Україна") 
    5. Хто є автором слів Гімну України?
(Павло Чубинський) 
   
6.    Назвіть композитора, який вірш П. Чубинського поклав на музику, цей твір невдовзі став гімном.
(Михайло Вербицький)

7. .Як називається найбільша гірська система в Україні (Українські Карпати)
 

8. .Ми, українці, часто називаємо себе козаками. Що означає слово козак? (Козаки — вільні, незалежні люди, шукач пригод, мандрівники.)

- А чи відома історія цього слова?
(Слово козак прийшло зі Сходу. У давніх тюрків козаками називали молодих хлопців, які відбували складний і небезпечний обряд посвячення в повноправні члени племені: юнаки йшли в степ і мусили там прожити кілька місяців, змагаючись з ворогами й доводячи своє вміння виживати за тяжких природних умов. Згодом це слово набуло кількох значень і перекладалося здебільшого як вільна озброєна людина.)

9. Назвіть автора трьохтомника "Історія запорозьких козаків"?
(Дмитро Іванович Яворницький)

10. В якому році і коли суверенна Україна ввела свою грошову одиницю? Як вона називається?
(Грошова одиниця - Гривня. Введена в обіг 2 вересня 1996 року.).


11.Чиє ім'я носить головний корабель (фрегат)Військово-Морських Сил України?
Фрегат «Гетьман Сагайдачний» (флагман ВМСУ)

 

Перегляд міні-фільму  «Україна від давнини до сьогодення»

Україна... В одному вже тільки цьому слові і для нашого вуха, і для вуха чужинців бринить ціла музика... Україна – країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю...

Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові та молочні ріки...

Україна – розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять золоті зорі.

       (С.Васильченко)

 

Експрес-повідомлення(учні класу)

1.22 січня — День соборності України. Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акта возз'єднання Української Народної Республі­ки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Со­борності відзначається з 1999 року.

 

2.  22 січня 1918 року у приміщенні київського Будинку вчителя було підписано IV Універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. А 1919 року в цей самий день на Софіївській площі в Києві було проголошено Акт соборності українських земель.

 

3. «Віднині зливаються в одно віками відділені од­на від одної частини України — Галичина, Букови­на, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які умирали найкращі сини України. Від­нині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року.

 

4. Століттями розірваний український народ ви­зволився з неволі — Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна — з Австро-Угорської імперії — і возз'єднався на своїй землі в єдину Українську державу. Акт возз'єднання двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо в керівництві країни спільності тоді не було.

 

5.«Безпорадність проводу впливала на загальний на­стрій, — писала сучасниця тих подій, історик На­таля Полонська-Василенко. — Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з пів­дня і більшовизмом з півночі, — не мала сил для боротьби.  Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою по­дія, яка мала велике ідейне значення: Свято собор­ності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено УНР і ЗУНР... Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».

 

6.УНР як незалежна держава постала рівно за рік перед цим. ЗУНР утворилася в листо­паді 1918 року, і відразу ж розпочався процес об'єднання: зазбручанська Українська національ­на рада надіслала до Києва свою делегацію для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським.

Після зміни влади переговори велися з Директо­рією. 1 грудня 1918 року у Фастові був укладений «передвступний договір» про «злуку обох україн­ських держав в одну державну одиницю».

 

7. 21січня 1919 року в Хусті Всенародні збори ухвалили приєднання до Української Народної Республіки Закарпаття.

8. 21 січня 1973 року в Чорткові на Тернопіль­щині гурт молоді під орудою Володимира Мармуса вивісив жовто-блакитні прапори (за що хлопців ув'язнили в радянському концтаборі).

9. 22 січня 1990 року сотні тисяч українців узяли­ся за руки, утворивши «живий ланцюг» від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Со­борності.

 

10. Моя Україна — широкі простори,

Поля і левади, долини і гори,

Молитва і пісня, і слово натхнення,

Наш труд і талант,

Україно, — для тебе.

Звучить пісня «Україна» Т. Петриненка.

III. ПІДСУМОК ЗАХОДУ

Територіальна цілісність України, скріплена кров'ю мільйонів незламних борців, навіки залиша­тиметься непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ може­мо досягти величної мети — побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної Украї­ни, якою пишатимуться наші нащадки. Відроджен­ня Вітчизни — це єдність наших душ, воскресіння духовності, культури, мови.                   

КРАЇНА МОЯ — УКРАЇНА
Мої нескінченні дороги 
Сплелися, мов доля моя, 
Я знову вернув до порога, 
Де батьківська рідна земля.

Країно моя — Україно, 
Ще пращурів пам'ять жива, 
Знайома тут кожна стежина, 
І сонце мене зігріва.

Хай пісня твоя, Україно, 
Злітає, як птах у блакить, 
А мова твоя солов'їна 
У кожній оселі звучить.

Ф. Пантов

( Презентація «Моя Україна»)

 

Виховний захід :"Природа - наш дім".

Сценарний хід виховного заходу.

Людина - творіння природи, вона
Існує в природі, підкорена її законам,
Не може звільнитися від неї, не може,
Навіть подумки, вийти із природи.

П.Гольбах
1-й учень. Краса природи. Уявіть собі ліс на світанні, коли все довкола оживає, прокидається від ранкового сну. Сонце своїм промінням пробуджує птахів. І вони на всі голоси починають виспівувати… 
2-й учень. 
…Світає.
Край неба палає.
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер виє,
Степи,лани мріють;
Між ярами над ставками
Верби зеленіють.
Все то те, вся країна
Повита красою,
Зеленіє, вмивається
Дрібною росою.
Споконвіку вмивається…
Сонце зустрічає…
І нема тому почину,
І краю немає.
1-й учень.( під музику лісу). З появою на планеті Земля біологічного виду найвищої організації - людини з її розвитком, розмноженням, адаптацією й активізацією діяльності в біосфері почали розвиватися процеси особливого, антропогенного характеру. Могутність природи є незрівнянно більшою порівняно з людською. Але… 
2-й учень. Інтенсивне зростання населення Землі та розвиток науково-технічної революції призвели до появи на нашій планеті глобальних екологічних проблем. 
1-й ведучий. Утворення озонових дірок, розвиток "парникового" ефекту, утворення кислотних дощів, зростання військової могутності, що може призвести до ядерної війни, ерозія ґрунтів, збільшення площі пустель, використання пестицидів, скорочення біологічної різноманітності. 
2-й ведучий. Ми повинні зберегти природу. Вітаємо усіх учасників гри-конкурсу "екологічний бумеранг". 
1-й ведучий. Ми впевненні що тут зібралися небайдужі до того, що з ними відбувається щоденно, а також ті, хто добре розуміє: "Земля - наш спільний дім, і іншого не може бути!" 
2-й ведучий. Отже, ми запрошуємо учасників до гри. За грою буде слідкувати й оцінювати "експертна комісія" .( представляє членів комісії). 
До залу входять три команди. Кожну представляє капітан. 
1-й ведучий. Перший конкурс "розминка". 
Ставиться запитання, на яке є три відповіді (а,б,в). За 30 секунд потрібно дати правильну відповідь. Кожна команда піднімає букву. Правильна відповідь оцінюється 5 балів. 
2-й ведучий. Запитання: 
1. Хто першим запровадив термін ЕКОЛОГІЯ? 
А)Дарвін;

Б) Геккель;

В) Вавилов. 
 

 

2. Які тварини є найбільш морозостійкими? 
А)Білі ведмеді;

Б) качки та гуси;

В) тюлені. 
3. Які дерева, що ростуть у наших лісах, характеризуються найбільшою довговічністю? 
А) дуб;

Б) ясен;

В)сосна. 
4. Який співучий птах, добуваючи корм, пірнає у воду і ходить по дну? 
А) корольок;

Б) оляпка;

В) сойка. 
Висновок експертів. 
1-й ведучий. Другий конкурс - "кому віддати мільйон? ". Чорнобиль - це не просто аварія. Це екологічна катастрофа. Сьогодні, коли ми підбиваємо підсумки, що зроблено з ліквідації наслідків аварії, можна говорити про те, що робити в цьому напрямку ще надто багато. Отже, завдання. Кожній команді виділяють 1 мільйон. Що ви зробите сьогодні в першу чергу для ліквідації аварії? 
5 хвилин на прийняття рішення, максимальна кількість балів - 30. 
2-й ведучий. Конкурс для уболівальників. Згадайте назви тварин, яких ви знаєте. За правильну відповідь ви заробите для своєї команди 5 балів. 
Запитання 
1. Зубатий кит, який може пірнути на глибину 3 000 м
2. Великий молюск, який їсть великих риб і у випадку небезпеки вистрілює "чорнилами"(
3. Ця тварина - найкращий стрибун на планеті. Її стрибок досягає до 12 метрів у довжину і до трьох метрів у висоту) 
4. Це дуже маленький птах. За день він з'їдає у два рази більше їжі ніж важить сам. Його крила роблять до 50 замахів за секунду.
1-й ведучий. Запитання закінчились. Підбиваємо підсумки "експертна комісія". 
Хвилинка поезії. 
Любіть матінку-природу, 
Завжди милуйтеся нею; 
Ранковими світанками, 
Вечірньою зорею, 

Любіть природу вічно, 
Любіть її красу, 
І сонце, що так світить, 
І блискітку-росу. 

Довкілля це прекрасне, 
Бо нам у ньому жити. 
Й бездоганне небо ясне, 
І кожну, кожну мить! 
1-й ведучий. Третій конкурс - "Охорона природи". За правильну відповідь команда отримує 5 балів. Про які заповідники йдеться? 
1 Учень. Цей заповідник організовано у 1921 році. Він являє собою масив цілинного степу, єдиний, що зберігся в Європі. У заповіднику налічується більше 360 видів рослин, утримується рідкісні тварини з усіх частин світу.

На території цього гірського заповідника запашні весняні квіти, які ми звикли бачити на клумбах, ростуть в одній із долин
2 Учень. Цей заповідник знаходиться в Одеській області,в дельті відомої річки, яка тече з Європи і впадає в Чорне море
Експерти роблять висновки. 
2-й ведучий. На мою думку, одним із наслідків нерозуміння краси природи є славнозвісна "Червона книга", в яку занесені види рослин і тварин, що зникають із землі. Іншими словами, "Червона книга" - це "список жертв природи". 
Отже, четвертий конкурс - "Вони занесені до Червоної книги України ". кожна команда пише на аркуші паперу п'ять видів рослин, які занесені у Червону книгу України. 
Висновок експертів. 
1-й ведучий. Команди відпочивають. Працюють уболівальники. Для вас конкурс-загадка. За вірну відповідь ви отримаєте 1 бал для своєї команди. 
1. Іде в баню чорний, а виходить - червоний
2. На стелі в кутку висить сито, не руками звито.
3. Коло вуха завірюха, а у вісі ярмарок.
4. Який хижий птах має назву особи, що веде протокол зборів?
5. Чорне тіло, чорний вус, ніби справжній сажотрус.
6. Очі на рогах, а дім на спині.
7. Летить - пищить, сяде - мовчить.
8. Уночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі,бачить серед ночі
9. Хоч не шию я нікому, а голок у мене доволі.
10. Сторожем на служать, а всіх рано будить.
Експерти підбивають підсумки. 
2-й ведучий. Фінальний конкурс "Бліц". Протягом 2 хвилин кожна команда дає конкретні відповіді на запитання. За кожну правильну відповідь - 1 бал. 
Запитання 
1. Господарство з розведення рослин та тварин.
2. Стародавня назва річки Дніпро.
3. Яке найвище на землі дерево?
4. Послідовна зміна культур.
5. Який газ є екологічно чистим паливом майбутнього.
6. Як називають садові ножищ ?
7. Як називається суцвіття злаків ?
8. Штучна трав'яна покрівля ?
9. Територія, в межах якої тимчасово перебувають під охороною певні види рослин та тварин.
10. Площа, на якій вирощують сільськогосподарські культури.
11. Сукупність тварин, що історично склалася і населяє певну територію.

12. Сукупність організмів, які населяють дно водойм.
Експерти підбивають підсумки всіх конкурсів

. рекламна пауза

Ведучий. Не зберегли люди природу. Більше не чути співу пташок, шепоту голубої води, навкруги все чорне та сіре.

Виходить продавець: на грудях висить лоток з парасольками, пляшки з написом«Жива вода», «Чисте повітря».

Продавець. Загрозлива екологічна ситуація сталася в нашому селі. Повітря і вода забруднені. Хто хоче вберегти своє життя, купуйте «Чисту воду», «Чисте повітря».Вода без ртуті, свинцю. Люди! Терміново купуйте, остання чиста вода в пляшках на Землі. Купуйте парасольки від «масних» і «кислотних» дощів. Тільки в нас цілюще повітря і чиста вода.

Побачив покупців, зрадів.

Продавець. Купуйте, купуйте «Живу воду», «Чисте повітря».

Перший покупець (здивовано до друзів). Що він говорить?! Парасольки від «масних» та «кислотних дощів», «Чисте повітря», «Жива вода»?

Продавець. Саме так. Це останні експонати і тільки в мене. Спішіть купити їх.

Другий покупець. Навіщо воно нам потрібне? Це що? Бабусині казки.

Продавець (сумно). Ні, молоді люди, це не бабусині казки. Ще трохи і на Землі не залишиться ні краплини чистої води, а за один продих повітря ми заплатимо життям.

Третій покупець. Ти що, смієшся з нас? Яка брехня!

Четвертий покупець. Він, мабуть, з глузду з’їхав. «Кислотні дощі», «Чисте повітря». Та дихай, скільки хочеш, і води пий, скільки потрібно, – і все безкоштовно.

П’ятий покупець. Та це шахрай! Що ви не бачите? Ходімо, немає про що з ним розмовляти. На наш вік всього вистачить, а після нас хоч і потоп.

Продавець. Люди, невже вам не страшно? Подивіться на небо, яке воно сіре, аж чорне. І хмари пливуть низько, низько над землею.

Пісня «Дивлюсь я на небо».

Дивлюсь я на небо та й думку гадаю,

Що ми після себе на світі лишаєм.

Ліси наші в’януть, нема більше рік,

Пташки покидають край рідний навік.

Нечисте повітря, у ґрунті яди,

І слово «Чорнобиль» страшне назавжди.

І щоби на світі не сталось біди,

Шануймо природу усюди й завжди.

Чути гуркіт грому. Продавець розкриває парасольку.

Продавець. Ось бачите, іде кислотний дощ. Швидше, швидше беріть парасольки. Це страшний дощ, після нього все живе зникає на Землі.

Шостий покупець. Мені страшно. Це що ж виходить: пташку звіра, квітку я побачу тільки на картинці чи в музеї?!

Сьомий покупець. Це несправедливо. Я люблю купатися. Як я житиму без річки, дощику?

Продавець. Наша планета більше не витримає такого відношення до природи, якщо ми не візьмемося за розум зараз.
1-й ведучий. Нашу гру-конкурс "екологічний бумеранг"завершено. Нам дуже хочеться вірити, що після сьогоднішньої гри душі наші стануть добрішими, серця - теплішими, і ви назавжди запам'ятаєте, що… 
2-й ведучий. …Земля - не рабиня, а мати, Сонце - не вітчим наш, а рідний батько, ліси - наші брати, ріки - сестри, дощі, вітри, сніги мусять бути добрими гостями, а ми на своїй планеті - не тимчасові мешканці, а мудрі господарі. 
1-й ведучий. 
Воскресайте, камінні душі, 
Розчиняйте серця і чоло, 
Щоб не сказати про вас грядущі: 
"Їх на землі не було". 

На цій ноті ми завершуємо сьогоднішнє свято .Звертаюся до вас учні. любіть матінку природу, завжди милуйтеся нею, її красою.