Правознавство
9 клас
Конституційні права та свободи людини.
Загальна декларація прав людини. Конвенція ООН про права дитини.
( Урок у 9 класі)
Мета:
довести значення для особистості дотримання прав і свобод. Визначити які документи стоять на захисті прав людини і дитини, навчитися аналізувати їх зміст, висловлювати власні судження про ступінь порушень прав в Україні, формувати в учнів вміння захищати свої права цивілізованим шляхом.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
· Пояснювати поняття «права людини»;
· Характеризувати види права і свобод людини і наводити приклади;
· Називати міжнародні документи з права людини і прав дитини та аналізувати зміст статей Загальної декларації прав людини, Конвенції ООН про права дитини;
· Висловлювати власні судження про значення прав людини і дитини, та про ступінь порушень їх в Україні.
· Захищати свої права цивілізованим шляхом.
Основні поняття:
«права і свободи людини», «права дитини», «Загальна декларація прав людини», «Конвенція про права дитини».
Обладнання:
«Загальна декларація прав людини», Конвенція про права дитини, ілюстрації з сюжетами про порушення прав. Підручник.
Попереднє завдання:
І група готує історичну довідку "Історія розвитку права"
ІІ група готує історичну довідку «Загальна декларація прав людини».
ІІІ група готує історичну довідку "Конвенція про права дитини"
Тип уроку:
Урок засвоєння нових знань.
Метод:
Колективно – груповий з використанням інтерактивних технологій
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань
Вчитель розпочинає урок з «мозкового штурму».
· Що являє собою людина?
· Які найважливіші потреби має людина?
· Що ви розумієте під поняттям «права людини»?
· Які права людини ви знаєте?
· У чому полягає відмінність між моральними та правовими нормами.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель звертає увагу учнів на ілюстрації з зображенням сюжетів про порушення прав людини.
Методом «мозковий штурм», учні відповідають на завдання 1:
Які права порушені у наданих сюжетах?
І. Поняття «права і свободи людини».
Завдання 2:
Разом з учителем учні формулюють поняття:
Права і свободи людини – це можливості людини, необхідні їй для існування і розвитку.
ІІ. Історія розвитку прав людини.
Учні групи І виступають з історичною довідкою
«Розвиток права"
У процесі розвитку людства відбувалася еволюція людської свідомості щодо розуміння свого місця в суспільстві.
У первісному суспільстві людина просто боролася за виживання. Раб вже повставав проти рабовласника, усвідомлюючи несправедливість свого становища, і руйнував все на своєму шляху. Такими ж недосконалими методами користувались люди в часи середньовіччя. Але поступово людство переходило на досконаліші форми боротьби за свої права. Боротьба за права людини з часом набуває конкретної письмової форми, свідченням чого є, наприклад, Велика хартія вольностей 1215р. в Англії або Білль про права 1689р.
Найсуттєвішими документами, які проголошували рівність людей в їхніх правах, стали Декларація прав людини і громадянина 1789 р. у Франції.
Після Другої світової війни, яка продемонструвала жахливі факти порушення прав людини, знищення цілих груп за ознаками расової чи національної незалежності, релігійних переконань, у багатьох країнах утверджувалася думка про те, що необхідні спільні зусилля для забезпечення прав і свобод людини на міжнародному рівні. У 1945 році було створено комісію Організації Об’єднаних Націй (ООН) з прав людини, яка підготувала міжнародні документи, що визначали права і свободи людини, а 10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила перший такий документ – Загальну декларацію прав людини (ЗДПЛ). Вона містить 30 статей, в яких визначено основні права і свободи людини.
ІІІ. Права і свободи які проголошує Загальна декларація прав людини.
Презентація ІІ групи
Завдання 3:
Спираючись на статті документа, обговоріть у загальному колі:
про що йдеться у статтях Загальної декларації прав людини ? Коли у людини з’являються її права? Що означає «люди народжуються рівними у своїй гідності і правах»? Що означає непорушність прав людини? В які групи можна об’єднати ці права і свободи?
Учні заповнюють за допомогою вчителя таблицю(на дошці)
Права людини
громадянські |
політичні |
Соціально - економічні |
культурні |
Право на життя. Право на гідність й особисту недоторканість… . |
Право на свободу слова. Право створювати політичні партії та організації… . |
Право на власність. Право на житло. Право на працю тощо. |
Право на освіту. Право на культурну спадщину… . |
ІV. Що закріплює Конвенція ООН про права дитини
Презентація ІІІ групи
Завдання 4:
Обговоріть у парах:
Чи поширюються положення Загальної декларації прав людини та інших міжнародних документів на дітей? Чи потрібні дитині особливі права? Чому?
Завдання 5:
Учні використовуючи метод « Коло ідей» (складають на дошці за допомогою пелюстків квітки "Квітку прав дитини"
Права що, на ваш погляд, потрібні дитині.
Учні разом з вчителем формують поняття Права дитини - це спеціальні можливості, необхідні людині до 18 років, для існування і досягнення зрілості.
Завдання 6:
Опрацювавши статті документа учні разом з учителем заповнюють таблицю.
Права дитини, задекларовані Конвенцією.
|
Проблемне питання:
Які, на ваш погляд, права людини і права дитини порушуються в Україні? Як їх треба захищати?
Учитель коментує схему « До кого треба звернутися, якщо вам потрібна допомога, слушна порада або ви почуваєтесь в небезпеці».
За допомогою методу "Правовий вінок" узагальнюємо вивчений матеріал.
V. Висновки по уроку.
1. Самооцінка і оцінка учнів на уроці.
2. Коментування домашнього завдання
Домашнє завдання: опрацювати пар. «Юридичний механізм захисту прав в Україні.
Тема: ТОЛЕРАНТНІСТЬ.
Мета: Розуміння понять, пов’язаних з проблемами прав людини. Сприяння формуванню вміння логічно та критично мислити, вміння досягати компромісу. Виховання терпимості до думок та поглядів інших людей, поваги до права на власну думку та її висловлювання.
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь та навичок.
Основні поняття: рівноправність. стереотипи, конфлікт, толерантність, меншість, дискримінація.
Хід уроку:
1 етап. Вступне слово вчителя.
Урок починається з вступного слова вчителя, де він повідомляє тему, мету, завдання уроку. Вчитель звертає увагу учнів на такі проблеми, як рівність та одночасна різноманітність людей, існування певних стереотипів по відношенню до „не таких, як я“.
Згадується поняття „дискримінація“ та вводиться новий термін: „толерантність“.
На дошці записується визначення: Толерантність – терпимість до думок, поведінки та поглядів інших людей.
Наголошуючи на право кожної людини мати та висловлювати власні погляди, вчитель підкреслює, що права завжди розповсюджуються в обидві сторони, а не тільки на вас.
2 етап. Робота в групах.
Учням пропонується обговорити деякі проблеми в групах та зробити висновок. Кожна група отримує своє завдання-проблему. Одна з груп виконуватиме роль експертів та працюватиме з міжнародними документами та Конституцією України.
Проблема 1. „Вашому класу запропоновано обрати один додатковий предмет для вивчення. Більшість класу за „історію мистецтва“. Але восьмеро учнів проти. Вони обрали „психологію спілкування“. Як на зборах класу вирішити це питання?“
Проблема 2. „Вашому класу запропоновано зробити велику спільну фотографію. Більшість учнів вирішили фотографуватися у шкільній формі, щоб залишилася пам’ять про шкільні роки. Але десятеро категорично проти цього. Запропонуйте ваш варіант вирішення проблеми.“
Вчитель пропонує зробити висновок, відповідаючи на питання: "Чи повинна меншість виконувати волю більшості?" Варіанти висновків записуються на дошці для подальшого використання.
3 етап. Робота в парах.
Учням пропонуються вислови, з приводу яких можна висловити аргументи „за“ і „проти“. Клас розбивається на пари, які повинні обговорити вислів та прийти до якоїсь однієї думки. Час на виконання роботи – 5 хвилин. Пропоновані вислови:
– Дорослі ніколи не погодяться з твердженням: „Дитина має право на особисте життя“.
– Як особистість дитина повинна мати повну свободу дій.
– Для дитини більш важливо знати свої права, ніж обов’язки.
– Кожна людина повинна дотримуватись своїх поглядів та не міняти їх.
– Тільки дорослі можуть захистити права дитини.
– Захищаючи свої права, тільки робиш собі гірше.
– Хто сильніший той і правий.
– Людина має право завжди сказати іншому те, що вона про нього думає.
– Жінки та чоловіки ніколи не будуть рівними.
– Дорослі повинні дослухатися до думок та слів дітей.
Після роботи в парах проходить обговорення результатів. Можливі варіанти висновків: „Дійшли спільної думки“ / „Погодився з думкою партнера“ / „Думаю так, як і раніше“. Висновки записуються на дошку, поступово формуючи підсумкову схему
4 етап. Підсумок вчителя.
Підсумкове слово вчителя може базуватися на опорній схемі, в якій викладені основні моменти уроку та яка складена на основі роботи учнів.
„Більшість повинна поважати погляди меншості“ |
Інша думка |
„Погляди людини можуть змінюватись“ |
|
спільна Я думка |
|
„Моя думка не завжди єдино правильна“ |
Моя думка |
„Точку зору можна вільно обирати чи вільно з нею погоджуватись“ |
„Кожний має право на вільне вираження своєї думки“. (ст.10 Конвенції про захист прав людини та основних свобод)
5 етап. Узагальнення, домашнє завдання.
Одному з учнів пропонується побудувати розповідь на основі вироблених тез з теми: „Толерантність“.
Домашнім завданням може бути твір-мініатюра на основі матеріалу уроку з даної теми.
Роздаткові матеріали для учнів:
1. Загальна Декларація прав людини. Ст. 19: „Кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів.“
2. Європейська Конвенція про захист прав людини та основних свобод. Ст.10: „Кожен має право на вільне вираження своїх думок. Це право включає свободу дотримуватись своїх переконань, отримувати та розповсюджувати інформацію та ідеї без втручання державних органів та незалежно від державних кордонів.“
3. Конвенція про права дитини. Ст.12: „Держави-сторони забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини...“. Ст.13. „Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати та передавати інформацію та ідеї будь-якого роду...“
4. Конституція України. Ст.34: „Кожному гарантується право на свободу думки і слова на вільне вираження своїх поглядів та переконань.“